Linie na skali

ne wartości otrzymuje się w ten sposób, że łączy się linią prostą odpowiednią Wartość na lewej skali, z odpowiednią wartością na skali środkowej, a przedłużenie tej prostej wskaże wartość określającą średnie wypełnienie krwinki czerwonej hemoglobiną w jednostkach gamma-gamma.

Oznaczanie wartości Hb i WB ma określone znaczenie przy rozpoznawaniu szeregu jednostek chorobowych. Tak np. przy prawidłowym poziomie Hb i jednoczesnym zmniejszeniu się liczby krwinek czerwonych WB jest większy od 1, może dochodzić nawet do 1,5, co jest – obok innych typowych objawów – dodatkową przesłanką do rozpoznania niedokrwistości złośliwej. Zwiększony WB może również wystąpić w przebiegu marskości wątroby, w niektórych schorzeniach trzustki, w przypadku raka żołądka i innych narządów, szczególnie z przerzutami do narządów krwiotwórczych i in.

lako przykład występowania WB o wartościach poniżej normy można m.in. wymienić niedokrwistość pokrwotoczną przewlekłą, niedokrwistość spowodowaną ogólnym niedoborem żelaza i in.

VN:F [1.9.21_1169]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.21_1169]
Rating: 0 (from 0 votes)
Linie na skali, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Leave a Reply

*